Site menu:

Losowe zdjęcia

10b0b141cb7de963f379b276fa88054a img_3247 6870e036b2 urlop-wrzesien-2009-166

Park w Krowiarkach do renowacji

Park przy pałacu w Krowiarkach odzyska dawne piękno – zapewniają jego nowi właściciele. Pomoże im w tym na pewno 300 tys. zł przyznanej właśnie dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.- Od lat wspieramy działania, związane z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną – mówi rzecznik katowickiego Funduszu, Piotr Biernat. – Park w Krowiarkach to nie jedyny tego typu obiekt, którego rewaloryzację wspomagamy dotacją. Przypałacowy park w Krowiarkach założono w XVII w. Do dzisiaj zachował się jego układ przestrzenny, a w drzewostanie można znaleźć wiele gatunków drzew egzotycznych oraz okazy starodrzewia, między innymi buki czerwonolistne, kilka pomnikowych dębów czerwonych, dęby szypułkowe odmiany kolumnowej, 3 gatunki sosen i klony. W 1949 roku przypałacowy park wpisano do rejestru zabytków.

Pierwszy etap renowacji parku ma objąć wykonane dokumentacji i map, odmładzanie starszych drzew poprzez zdjęcie posuszu i jemioły, usuniecie resztek wyłamanych konarów a także wykarczowanie i usunięcie prawie 200 starych drzew. Potem przyjdzie pora na odtwarzanie jego dawnego, utrwalonego na starych fotografiach wyglądu. Będzie nawet punkt widokowy, z którego widać pałac i mauzoleum. – W dalszej kolejności planujemy nowe nasadzenia, oczywiście według przygotowanego wcześniej projektu – wyjaśnia przedstawiciel inwestora Paweł Młyńczyk. – To będzie bardzo długotrwały proces. Trzeba też zaprojektować drogi i ścieżki oraz tzw. małą architekturę. Tu myślimy o altanie widokowej, usytuowanej pomiędzy Mauzoleum a pałacem.

Dotacja z WFOŚiGW w Katowicach to 305 tys. zł. Ze swojej strony właściciele, czyli firma Kalydna z Wrocławia wyłoży na 1 etap odnowienie parku kolejne 34 tys. Efektem tych prac ma być ochrona i zachowanie zabytkowej zieleni, różnorodności biologicznej parku oraz poprawa wyglądu estetycznego. Na realizację tego zadania inwestorzy dali sobie czas do października przyszłego roku.

naszraciborz

Dodaj komentarz