Site menu:

Pałac

Powierzchnia pałacu wynosi około 4 000 metrów kwadratowych Starsza część pałacu zbudowana została w stylu neorenesansowym i neobarokowym, która została tylko otynkowana na czerwono, aby czarować swoim wyglądem, natomiast nowa, całkowicie murowana w stylu secesyjnym. Starsza część zbudowana na planie prostokąta z ryzalitami na osiach, od frontu ryzalit wydatny, od strony parku ryzalit zamknięty trójbocznie, ma jedno piętro, natomiast nowa dwa.

W narożnikach południowo-wschodnim i północno-zachodnim znajdują się kwadratowe wieże, które mają hełmy namiotowe, natomiast w pozostałych można dostrzec wieżyczki cylindryczne zwieńczone hełmami stożkowymi. Wieże czworoboczne podzielone są przez gzymsy konsolkowe, a w górnej części wieży znajdują się półkoliste okna.

Ryzalit frontowy wieńczy szczyt ze spływami i niszami, a nad nim znajduje się najwyższa neobarokowa wieża. Czworoboczna wieża, której hełm przechodzi w ośmiobok ma dwie latarnie.

Sala Biała

Dach jest mansardowy z lukarnami, który pokrywa w części starszej eternit, a nowszej blacha, natomiast hełmy wież są podbite łupkiem. Szczyty, które mają spływy zwieńczone są naczółkami o linii falistej.

W wieży czworobocznej znajduje się bogato dekorowany wykusz, który ma dwa okna rozdzielone kolumną, dach siodłowy, wybrzuszony, pokryty blachą w rybią łuskę, który wieńczy dekoracyjny grzebień.

Pałac ma w podziemiach 30 piwnic, które tworzą swoisty labirynt, natomiast na parterze i piętrach znajduje się 115 sal, z których najbardziej znane to: brunatna sala, mauretańska, biała, bajkowa, które były bogato zdobione malowidłami, pozłacanymi malowidłami i rzeźbami.

Dodaj komentarz