Site menu:

W Krowiarkach kręcą film

Tonio Kröger – krótkometrażowy film fabularny pod tym tytułem, w oparciu o powieść Tomasza Manna, powstanie w pałacu w Krowiarkach. Wyreżyseruje go Katarzyna Dąbkowska pod opieką artystyczną Filipa Bajona. Zagrają m.in. raciborzanie z Tetraedru. Właśnie ruszają zdjęcia.– Potrzebowaliśmy wnętrz oddających klimat początku XX wieku. Pałac w Krowiarkach świetnie się nadaje do tej etiudy – mówi Dąbkowska, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie studentka II roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tonio Kröger to jedna z bardziej znanych powieści Manna, na dodatek pełna jego wątków autobiograficznych. Filmowy bohater wraca do swojej rodzinnej miejscowości, do dawnego domu, w którym ożywają duchy przeszłości i gdzie konfrontuje się ze swoimi wspomnieniami. – Tonio Kröger to opowieść o tym, jak każdy z nas jest ukształtowany przez swoją historię, która – chociaż bywa bolesna – często przyczynia się do naszych sukcesów w przyszłości – streszcza Dąbkowska. W rolę głównego bohatera wcieli się Marcin Szafarz. Wystąpią aktorzy Teatru Śląskiego oraz – co ciekawe – raciborzanie z grupy kierowanej przez Grażynę Tabor.
Filmy krótkometrażowe realizowane przez studentów katowickiej Filmówki (wykładowcami są tu Krzysztof Zanussi, Jerzy Stuhr, Filip Bajon, Magdalena Piekorz, Jerzy Łukaszewicz, Bogdan Dziworski) to profesjonalne produkcje, zdobywające uznanie i nagrody na całym świecie. Do Oskara 2010 nominowano film Bartka Konopki pt: „Królik po berlińsku” (jego asystentką była Elwira Niewiera z Raciborza). Dąbkowska w 2009 r. zrealizowała m.in. dokument „Maciek, czyli Piotrek” traktujący o Piotrku Swendzie, znanym jako Maciek z serialu „Klan”. Latem tego samego roku powstała jej etiuda fabularna pt. „Ból fantomowy”. Zdjęcia do tego filmu realizowane były na terenie miasta Łódź. Tereny Śląska reżyserka wykorzystała realizując w Katowicach zdjęcia do etiudy fabularnej pt: „Dziewictwo”. Zafascynowana Arktyką, dzięki stypendium marszałka województwa śląskiego, razem z ekipą naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ wyruszyła na norweską wyspę Spitsbergen. W Polskiej Stacji Polarnej, nazywanej Polskim Domem pod Biegunem, zrealizowała film o pracy naukowców badających lodowce. Uroczysta premiera odbyła się w lutym tego roku w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach.
Zdjęcia do Tonio Krögera wykona Weronika Bilska, studentka V roku Realizacji Obrazu Filmowego i Telewizyjnego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, zaliczana do grona najbardziej utalentowanych młodych twórców filmowych ostatnich lat. Autorka zdjęć do etiudy Marcina Maziarzewskiego pt. Warszawianka. Film zdobył m.in.: nagrodę firmy OSRAM za najbardziej kreatywne użycie światła na 15. Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Łodzi (2007). Bilska ma ponadto na koncie nagrody: Kodak Award na Festiwalu Filmu Polskiego w Los Angeles (2008), II nagrodę za zdjęcia w konkursie studenckim na Festiwalu Filmowym DRZWI w Gliwicach, Złotego Mrówkojada za zdjęcia do filmu „Raz, dwa, trzy” na 2. Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego (2008) oraz Złotą Kijankę – studencką Nagrodę im. Laszlo Kovacsa za zdjęcia do filmu Marcina Maziarzewskiego „Brzydkie słowa” na tegorocznym Festiwalu Plus Camerimage. Jest autorką zdjęć do filmów krótkometrażowych i etiud: 15 lat milczenia (2007), Warszawianka (2007), 7109 km (2008), Pralka (2008), Brzydkie słowa (2009).

(waw)
Źródło:  naszraciborz

Komentarze

Autor: Szkolenia Łódź
Data dodania 28 grudnia 2011 19:12

Pałac jest super, fajnie będzie zobaczyć go na ekranach.

Dodaj komentarz