Site menu:

Sanatorium, Dom Dziecka… Dom Starości?

W końcu pałac w Krowiarkach zmienił właściciela. Za 650 tys. euro nabyła go Kalydna Sp. z o.o. od krakowskiego developera.

Niedawno pisaliśmy o wizycie Anglików w Krowiarkach oglądających pałac, otóż byli to właśnie ludzie z Kalydny.
Kalydna Sp. z o.o. nabyła 18,7 hektarowy park wraz z pałacem, którego powierzchnia wynosi 4 tysiące metrów kwadratowych, posiadająca 115 sal i około 30 pomieszczeń w piwnicy.

Marek Piwek (pełnomocnik Kalydny) gościł w Urzędzie Gminy w Pietrowicach Wielkich w ubiegłym tygodniu.
Według niego pałac zostanie odbudowany w jego historycznym kształcie na co zamierza przeznaczyć około trzy miliony dolarów. Chcą również dokupić 400 ha gruntów wokół budowli wraz z budynkiem przy bramie wjazdowej. Liczy na pomoc przy utylizacji pokrycia z eternitu oraz pozyskać fundusze z Unii Europejskiej.

Kaldyna Sp. z o.o. nie ma żadnego powiązania z przedwojennymi właścicielami pałacu – von Donnersmarckami. Udziałowcami spółki jest firma z Luksemburga, osoba fizyczna z Polski.

Odbudowany pałac początkowo miał mieć charakter rezydencji. Obecnie rozważane jest udostępnienie części na cele społeczne, mówi się tutaj o muzeum, a reszta na cele komercyjne, przykładowo Piwek podał dom starości.

Komentarze

Autor: RAfaello
Data dodania 23 lipca 2009 20:10

Ciesze sie, ze w koncu ruszyla sie sprawa Krowiarek. Mam nadzieje, ze tym razem nowi wlasciciele faktycznie maja na wzgledzie wyremontowanie palacu, a nie tak jak pan Adam Koc. Na pewno bede „kibicowal” remontowi i wybiore sie tam ponownie.

Autor: ToAr
Data dodania 23 lipca 2009 20:11

Już widać, że na kupnie się nie skończy. Odbudowę chcą zacząć od zniszczonej wieży.

Autor: Zelma
Data dodania 23 lipca 2009 20:11

Podoba mi sie w krowiarkach, i życze temu zamkowi jak najlepiej.

Dodaj komentarz